Speckomisja Rady Miasta zajmie się angażem radnej Anny Ronin

Rada Miasta powołała dziś na sesji specjalną komisję, która zbada, czy wypowiedzenie Annie Ronin przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego warunków umowy o pracę ma związek z jej działalnością polityczną. Od efektów pracy tego gremium Rada warunkuje zgodę na dokonanie zmian w angażu. W uzasadnieniu DFK tłumaczy swoje działanie brakiem chęci współpracy ze strony radnej i jej konflikt z trzema pracownikami. Anna Ronin uważa, że podpisani pod pismem do Rady Miasta przewodniczący Marcin Lippa oraz skarbnik Waldemar Świerczek nie mówią prawdy!
O nieprawdziwych zdaniem Ronin informacjach w piśmie do Rady Miasta i związanym z tym zawiadomieniem przez radną prokuratury pisaliśmy tutaj. Zgodnie z prawem, aby pracodawca mógł zwolnić z pracy lub zmienić warunki umowy o pracę pracownika pełniącego funkcję radnego, musi w tym celu zwrócić do rady (miasta, powiatu, województwa) z prośbą o zgodę. Rada odmówi zgody, jeżeli podstawą wniosku są zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu.
Początkowo przewodniczący Rady Miasta, Henryk Mainusz, zamierzał dziś na sesji jedynie zapoznać radnych z pismem DFK, by ci do następnego posiedzenia wyrobili sobie na ten temat zdanie. Radny Leon Fiołka, szef klubu NaM, do którego radna Ronin należy, przypomniał, iż w regulaminie istnieje zapis, że w takiej sytuacji rada może powołać komisję, która przyjrzy się dokładnie sprawie. Radna Ronin, zapytana wprost przez radnego Michała Wosia, czy chce powołania takiej komisji, odpowiedziała, iż wie, że to ona mówi prawdę, a pracodawca kłamie i to rada zdecyduje, czy wierzyć jej (radnej), czy DFK.
W rezultacie powołano komisję do zbadania sprawy. Kontrowersje początkowo wzbudził sposób powoływania i liczba jej członków. Radny Fiołka zaproponował, by było to siedem osób, "dwie osoby stąd, dwie stamtąd i trzy stamtąd", co wywołało konsternację na sali. Pytano, co to znaczy "stąd" i "stamtąd". Ostatecznie przeszła propozycja Pawła Rycki, by w skład komisji wpisać tych radnych, którzy chcą się sprawą zająć. Ostatecznie problem zbadają: przewodnicząca komisji Anna Szukalska, Paweł Rycka, Leszek Szczasny, Franciszek Mandrysz, Marcin Fica, Wiesław Szczygielski, Leon Fiołka, Zbigniew Sokolik i Tomasz Cofała. Efekty pracy mają być znane do przyszłej sesji.
Th
Poniżej pismo DFK do Rady Miasta i zawiadomienie złożone przez radną do Prokuratury Rejonowej w Raciborzu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany